О   П   Р    Е    Д   Е   Л   Е   Н    И    Е

 

№ 398

Гр.Добрич, 24.07.2018 година

 

                      В    И М Е Т О    Н А   Н А Р О Д А

 

Добричкият окръжен съд                             Търговско    отделение

На двадесет и четвърти юли                                                2018 год.

В закрито заседание в следния състав:

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:АДРИАНА ПАНАЙОТОВА

                                         ЧЛЕНОВЕ: Г. ПАВЛОВ

                                                              ЕЛИЦА СТОЯНОВА                         

като разгледа докладваното от съдията Адриана Панайотова

ч.т. № 183 по описа за 2018 година

и за да се произнесе,взе предвид следното:

                                           

 

        Производството е по чл.423 от ГПК.

        Образувано е по частна жалба от Г.К.П.  ЕГН-********** ***,съдържаща възражение подадено по реда на чл.423 от ГПК срещу издадена в полза на „***“ЕООД ,гр.В.,ЕИК-*** заповед за изпълнение на парично задължение по реда на чл.410 ГПК по ч.гр.д.№ 237/2017г. по описа на Районен съд гр.Добрич,въз основа на която е издаден изпълнителен лист.

          В жалбата  се сочи,че за заповедта за изпълнение длъжникът,посочен в заявлението е узнал късно,същата не му е връчена надлежно,поради което не е имал възможност да подаде възражение.Иска се да се приеме възражението като се продължат процесуалните действия съгл. ГПК.

          Ответникът по възражението сочи,че жалбата е недопустима,тъй като не е приложен редът по чл.423 от ГПК.

          Добричкият окръжен съд ,като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства намира за установено следното:

           Първоинстанционният съд е бил сезиран  на 18.01.2017г. от „***“ЕООД ,гр.В.,ЕИК-***  със заявление за издаване на заповед за изпълнение по чл.410 от ГПК срещу  длъжника Г.К.П.  ЕГН-********** *** за сумата 65,74 лв. главница  и лихви в размер на 64,31лв.,по договор за мобилни услуги и 325 лв. разноски за заповедното производство.

           Въз основа на заявлението първоинстанционният съд е издал заповед № 152/24.01.2017г. за изпълнение на парично задължение  по чл.410 от ГПК.В заявлението като адрес на длъжника е посочен гр.Д.заповедта е издадена на същия адрес.

           Съдът е извършил служебна справка/стр.9/ и е установил,че длъжникът е с постоянен и настоящ адрес ***.

            Изпратено е съобщение със заповедта за изпълнение на същия адрес,което е върнато със забележка на връчителя,че лицето не е намерено на 25.01.2017 г.;17.02.2017 г. и 23.03.2017 г..Залепено е уведомление по чл.47 ГПК,което върнато със същата забележка.Поради това съдът на осн. чл.47 ал.1 от ГПК е приел редовност на връчване и е приел делото да се докладва след изтичане на срока по чл.414 от ГПК за възражение.

            При така установената фактическа обстановка ,въззивният съд намира  от правна страна следното:

            Съгласно чл.423 ал.1 т.1 ГПК в едномесечен срок от узнаването на заповедта за изпълнение длъжникът,който е бил лишен от възможност да оспори вземането може да подаде възражение до въззивния съд,когато заповедта за изпълнение не му е била връчена надлежно.

          Видно от данните по делото съдът служебно е извършил справка относно постоянен и настоящ адрес на длъжника,но не е спазил процедурата на чл.47 от ГПК във връзка с константната практика на ВКС / Решение № 188/07.11.2013г. по т.д.№ 1890/2013г. ТО.,Опр. № 642/25.10.2012г. по ч.т.д.№ 520/2012 г. 1т.о.ВКС и др./В случая адресът не е бил посетен три пъти и на отделни дати в рамките на месец,като поне единият да е в почивен ден/съобразно константната практика на съдилища към този момент/;не е отбелязано дали на адреса има други лица,на които да е предложено да получат съобщението и те да са отказали.Освен залепване на уведомление на посочените места в чл.47 ГПК следва такова да се постави в пощенската кутия с вписване на двуседмичен срок за получаване на книжата от канцеларията на съда.Няма данни в делото да е изпълнена тази процедура,поради което неправилно съдът е приел съобщението за редовно връчено.

        Поради изложените съображения ,Добрички окръжен съд счита ,че връчването на съобщението за издадената заповед за изпълнение е ненадлежно и  длъжникът е лишен от възможност да оспори вземането като подаде възражение по чл.414 ГПК ,поради което настоящото му възражение по реда на чл.423 ГПК следва да бъде прието ,а на осн. чл.423 ал.3 ГПК да бъде спряно изпълнението на така издадената заповед за изпълнение на парично задължение.

         Като се води от гореизложеното,Добрички  окръжен съд

 

                 О   П   Р   Е   Д   Е   Л  И  :

 

         ПРИЕМА възражението на Г.К.П.  ЕГН-********** *** ,подадено по реда на чл.423 ГПК срещу издадената в полза на  „***“ЕООД ,гр.В.,ЕИК-*** заповед за изпълнение на парично задължение № 152/24.01.2017 г .по реда на чл.410 ГПК по ч.гр.д.№ 237/2017г. по описа на Районен съд гр.Добрич.

         СПИРА  изпълнението на заповед за изпълнение № 152/24.01.2017 г . по ч.гр.д.№ 237/2017г. на Районен съд гр.Добрич.

         ВРЪЩА делото на Районен съд гр.Добрич за изпълнение на процедурата по чл.415 ГПК.

          Определението не подлежи на обжалване.

 

Председател:                           Членове: 1.           

 

 

 

 

                                                                2.